סימנים לאנורקסיה

סימנים לאנורקסיה

ראשית, נביא את האבחנה הפסיכיאטרית המוגדרת של סימנים לאנורקסיה נרבוזה דרך המגדיר האבחוני הפסיכיאטרי, הוא DSM-5, המכומתת לפי הקריטריונים הללו: * סירוב בשמירת משקל גוף מעל למינימום לגיל ולגובה, הנמדד דרך מדד BMI, משמע משקל גוף נמוך ב-15% מהמשקל המצופה אצל אנורקסיות ואנורקסים כאחד. * פוביה או פחד משמעותי מעלייה במשקל או מהשמנה, זאת על אף שהמצב בפועל מלמד על תת-משקל של האנורקסיות והאנורקסים. * הפרעת דיסמורפית, קרי תפיסת גוף, משקלו או צורתו באופן מעוות על ידי האנורקטיות והאנורקסיה, כאשר ישנה השפעה ניכרת של המשקל הגוף וצורתו על הערך העצמי של האנורקסיות והאנורקסים, תוך כדי הכחשת חומרת המצב והרזון הקיצוני. * פגיעה בפוריות האנורקסיות, הבאה לידי ביטוי בהיעדר וסת במשך שלושה חודשים רצופים לפחות. באנורקסים אנו רואים ירידה אקוטית ברמת הטסטוסטרון ובספירת הזרע.

תסמינים לאנורקסיה

האנורקסיה מתפרצת במרבית המקרים בגיל ההתבגרות, כאשר כשליש מהמקרים מאובחנים בנים כאנורקסים וכשני שליש מהמקרים מאובחנות בנות כאנורקסיות. האנורקסיה טומנת בחובה תסמינים, סימנים ומאפיינים קליניים ייחודיים, אם כי חולי האנורקסיה הפעילים לא חייבים להתאפיין בכל אלו ורמת התסמינים משתנה בין האנורקסיות והאנורקסים, כסוג של מחלה המקבלת גרסה משלה בין מקרה אחד לאחר. עם זאת, אלו התסמינים, הסימנים והמאפיינים הקליניים הידועים והשכיחים באנורקסיה: * דפוס פעולה המאפיין את האנורקסיה הוא ביצוע דיאטה קיצונית, כאשר עם הזמן נחתכים עוד ועוד אבות מזון מהתפריט התזונתי היומי. מזונות עתירי שומן ופחמימות נעלמים כליל ובהדרגה מופחתת הצריכה הכללית של כמות המזון עד כדי צומות ממושכים והתבססות על נוזלים שונים. * האנורקסיות והאנורקסיה מפתחים אובססיה למשקל ולמזון. במקביל, ישנה אובססיביות לספירת קלוריות וקריאה על סוגי מזון שונים, וכן התבוננות במראה באופן תכוף ושקילות חוזרות ונשנות בפרקי זמן קצרים מאוד. * בפרק זמן לא ארוך מהתפרצות האנורקסיה, מאבדים האנורקסיות והאנורקסים את השליטה על הדיאטה, שממילא לא באמת נמצאת בשליטתם באופן מעשי לאורך כל שלבי המחלה אלא רק בדפוס מחשבתם. איבוד שליטה מזין את הפוביה מהשמנה ועלייה במשקל והן יחד מתדלקות את הרצון לשמר את האנורקסיה ברמה המעשית והרעיונית על מנת לנסוך באנורקסיות והאנורקסים את תחושת השליטה וההגנה הסובייקטיביות. * בחלוף הזמן ועל מנת לקדם את הפנטזיה שבבסיס האנורקסיה, השאיפה לגוף מושלם, מתפתחת פרקטיקה של התעמלות ואימונים כפייתיים שמטרתם להאיץ את קצב הירידה במשקל ובניית גוף אידיאלי העונה לקריטריונים של מודל היופי העכשווי ושל הפנטזיה במוחם של חולי האנורקסיה. * האנורקסיות והאנורקסים מפתחים עיסוק יתר באופן כפייתי באוכל, הבאה לידי ביטוי הן ברמה המחשבתית והן ברמה המעשית, משמע מחשבות ושיחות על אוכל מחד ומאידך איסוף מתכונים, בישולים והאכלת אחרים. מיותר לציין כי האוכל שיבשלו האנורקסיות והאנורקסים לא ייאכל על ידם ויהווה תחליף לפעולות האכילה ככזה המפרק את הסטרס הפיזי והנפשי שחווים חולי האנורקסיה נוכח ההרעבה העצמית בה הם נתונים. * האובססיה לאוכל מפתחת מומחיות של האנורקסיות והאנורקסים בערכם הקלורי של סוגי המזונות השונים, עד כדי דמיון לתסמונת אספרגר. במקביל, נערכים טקסים ייחודיים של חולי האנורקסיה סביב המזון וכוללים את גולת הכותרת- צומות ממושכים ופרקטיקות של היטהרות. * האנורקסיות והאנורקסים, בייחוד אלו הסובלים מאנורקסיה מהסוג המגביל השכיחה יותר ביחס לסוג הבולימי, יאמצו שיטת אכילה ייחודית המאופיינת בפירור ופירוק המזון לגורמים, חיתוך לפיסות מיניאטוריות ואכילה לאורך זמן ממושך. כל זאת על מנת לגרום לצרוך כמה שפחות מזון, לעכלו במהירות ולגרום מה שפחות פגיעה בתהליך הירידה במשקל לתפיסת חולי האנורקסיה. בכדי להתמודד עם הקשיים המנטאליים הנלווים לפעולת האכילה, יאמצו לחיקם האנורקסיות והאנורקסים סוגי מזון ספציפיים, בדרך כלל במצב צבירה לא מוצק ועם משקל קל באופן יחסי, דוגמת אבקת חלבון או גבינות רזות.

* תחושת הבושה, הצורך בהסתרה, החשש מביקורת הסביבה, הרצון לא להיראות בעת אכילה ואיבוד השליטה שחווים האנורקסיות והאנורקסים כאשר הם מקבלים החלטה מוקדמת ומוגדרת בזמן ובמרחב לאכול, כל אלו מאלצים את חולי האנורקסיה לפתח טקסים הנלווים לאכילה. החולים מסתירים את הסימנים לאנורקסיה שלהם ואוגרים מזון, מחפשים מקום נוח וזמן נכון לדידם, על מנת להפסיק את הצום בו הם שרויים מספר ימים ולפרוק את הסטרס הפיזי והרגשי שלהם דרך בולמוס משתנה של מזון. השוני בבולמוס נסוב סביב סוגי המזון, שילובים משונים, מרקמים מגוונים, כמויות מזון, פרק זמן של אכילה, תדירות הבולמוסים ועוד. הדבר מספק סוג של נפילה הכרחית בתהליך ההרזיה הקיצוני, כמעיין דרך מהירה והרסנית להגשים את כל התאוות והתשוקות במזון, מה שמלווה לאחר מכן בתחושות הלקאה קשות, טקסי היטהרות וחזרה ליצר ההרס העצמי בדמות צומות ממושכים וחוזר חלילה. * בקרב האנורקסיות והאנורקסים הלוקים באנורקסיה מהסוג הבולימי, ישנו אימוץ מלא של פרקטיקות היטהרות אלימות וכואבות הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הרגשי. אלו כוללות שימוש במשלשלים ומשתנים, הקאות יזומות וביצוע חוקנים שונים. כל זאת על מנת להגיע לתחושה סובייקטיבית של היטהרות, דהיינו הרגשה כי הגוף נקי מהמזון שנאכל בבולמוס האחרון ותחושת קלילות וריחוף מורגשת בגוף ומרוממת את נפש חולי האנורקסיה עד כדי אופוריה ממכרת. * מחלת האנורקסיה כוללת תחלואה פסיכיאטרית נלווית דוגמת הפרעות במצב הרוח, פגיעה עצמית, OCD, דיכאון קליני, הפרעת חרדה, הפרעות אישיות, קשיי שינה ושימוש בסמים ואלכוהול כגורמי אלחוש לקשיים הפיזיים והמנטאליים שחווים האנורקסיות והאנורקסיה. * ההרעבה הקיצונית שבבסיס האנורקסיה במרבית המקרים תגרום לסיבוכים גופניים קשים, כמו: אובדן וסת, עצירות, כאבי בטן קשים, איטיות, מאפיינים אובססיביים-קומפולסיביים ביחס למזון ובכלל, ירידה בחום הגוף, תפקוד קוגניטיבי לקוי, סיבוכים במערכת העיכול, נפיחויות, דלקת בקיבה, היחלשות שריר הלב, פגיעה בטונוס השרירי של המעי, חוסר איזון הורמונאלי, אוסטיאופורוזיס, לחץ דם נמוך, תת-משקל, פגיעה בגדילה בקרב ילדים ומתבגרים, צמיחת פלומות על מרבית חלקי הגוף לצורך שמירה על טמפרטורת גוף תקינה בעקבות ירידה בשכבות השומן, יובש בעור, דופק נמוך, סיכון מוגבר לאובדנות, כאבים בחזה, בגרות מינית מעוכבת, בצקות, קצב לב נמוך מדי או גבוה מדי, אי-ספיקת לב, ריחוק חברתי, היעדר חשק מיני, נדודי שינה, עצבנות ורגזנות, אנורקסיות בהריון סובלות מסיבוכים בלידה: הפלות בשיעור גבוה, לידת פגים, צמיחה עוברית איטית יותר ותינוקות במשקל גוף נמוך יותר.
היותה של האנורקסיה מחלה המשפיעה על הגוף והנפש כאחד, מביאה אותה לחולל נזקים קשים ואף בלתי הפיכים. האנורקסיה נחשבת למחלה קטלנית נוכח שיעורי תמותה גבוהים הנאמדים ב-5% עד 10% מסך האנורקסיות והאנורקסים. כמחצית ממקרי המוות מתרחשים באופן פתאומי, כאשר מתחוללת קריסת מערכות נוכח דום לב. אין זה מקרי נוכח הפגיעה הקונסיסטנטית במערכת הלב של חולה האנורקסיה הממוצע. שיעורי תמותה גבוהים אלו הופכים את האנורקסיה להפרעה הנפשית הקטלנית ביותר בספרות הרפואית, עד כדי כך שמחקר שנעשה בשנת 2016 מלמד שלחולי אנורקסיה פוטנציאל גבוה פי 56 להתאבד ביחס לאוכלוסייה הכללית. אנו רואים שלצד התחלואה הנפשית שצויינה לעיל, אנורקסיות ואנורקסים עלולים לפתח הפרעות התפתחותיות על הספקטרום האוטיסטי, הפרעות קשב וריכוז, כאשר מספר תצפיות מצביעות על קורלציה גנטית חיובית בין אנורקסיה לסכיזופרניה. ייתכן כי הדבר נובע בשל אותה תפיסה דיסמורפית מעוותת שבהדרגה חודרת לתחומי חיים נוספים עד כדי איבוד קשר עם המציאות. ישנם מצבים נלווים שכיחים באנורקסיה. האחד, מחקרים שנערכו על אנורקסיות ואנורקסים הראו כי אלו מצויים ברמת סבירות יותר של 11% עד 69% לפתח OCD- הפרעה טורדנית כפייתית, זאת נוכח מבנה אישיות פרפקציוניסטי ודפוס חשיבה דיכוטומי המאפיין את חולי האנורקסיה. השני, מחקרים שנערכו העלו ממצאים מדאיגים בקרב אנורקסיות, בכך שהן נוטות להתאבד פי 31 יותר ביחס לאוכלוסיית הנשים הכללית. השלישי, בקרב האנורקסיות והאנורקסים, התחלואה בדיכאון קליני היא התחלואה הנלווית השכיחה ביותר ושיעורה עומד על 94% מכלל חולי האנורקסיה. הדבר נובע באופן ישיר מההרעבה הקיצונית והמחירים הפיזיים והמנטאליים הנגרמים בעקבותיה. כאן יש לציין כי שכיחותו של הדיכאון בקרב חולי כלל הפרעות האכילה הוא הנפוץ ביותר ביחס לסוגי התחלואה הנלווית.
סקירת תסמיני האנורקסיה נועדה לשקף תמונת מצב, להדגיש את המחירים הפיזיים והנפשיים שמשלמים האנורקסיות והאנורקסיה, לחדד את ההבנה כי לא מדובר במחלה קלה להתמודדות ואת הצורך לטפל בה כבר מראשיתה. קטלניות האנורקסיה אינה מוטלת בספק, היא טומנת בחובה ייסורים קשים מנשוא לחולה וסביבתו הקרובה, אך יחד עם זאת קיימת אפשרות לתקווה ומזור כי הכל בחיים הוא עניין של בחירה!.

לוגו ללא רקע 3

היי, אני ארי סיגלר👋

עם יד על הסנטר ללא רקע

כדי שתרגישו קצת יותר בנוח לפנות אלי אני רוצה להציג את עצמי בפניכם. אז כפי שציינתי אני ארי סיגלר, רווק באושר, בן 28 וכיום מתגורר בחיפה אחרי שעזבתי את תל אביב.

ביקשתי ליצור שירות שרואה את האדם שמעבר לאנורקסיה ולברוא אותו מחדש. זה מה שעומד לנגד עיני וזו התובנה שלי לאחר המסע שאני עברתי בטיפולים הרווחים בעולם הרפואה והפסיכולוגיה. אני מאמין כי ניסיון חיי בשילוב השיטה האימונית שלי יכול לתרום להצלחת התהליך, לרמת האמפתיה, למציאת פתרונות מדויקים ובעיקר לראיית האדם שמולי כגיבור שפורץ דרך ולא עוד חולה או לקוח גנריים

תשאירו פרטים ואשמח להתאים לכם טיפול באופן אישי (:

אהבתם? שתפו

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

חברים שאהבו את המאמר הזה התעניינו גם במאמרים הבאים